• Anasayfa
  • Yarışma Yönetmeliği
  • Kategoriler
  • Başvuru Yap

Hayata rahatça adapte edilebilecek projeler parlayacak

Farma OTC kategorisi jüri başkanı Prof. Dr.
Murat Aksoy, insana dokunan, bağ kurabileceğimiz projelerin kategoride öne çıkacağını düşünüyor. Kendisi Golden Pulse Awards değerlendirme süreciyle ilgili ipuçları verirken aynı zamanda çok sık karşılaşılan halk arasında bilinen yanlışlardan bir tanesini paylaşıyor.

Kategoride nasıl işlerin öne çıkmasını bekliyorsunuz?
Son yıllarda sağlıklı ve kaliteli yaşam konusunda çalışmalar gittikçe artış gösteriyor. Biz hekimler artık damar cerrahisinde ameliyat sonuçlarımızın bilimsel sonuçlarını paylaşırken, hayat kalitesindeki değişiklikleri objektif olarak değerlendirip, sonuçlara onları da ekliyoruz. Bu nedenle yarışmada bu iki kriteri ön plana çıkaran girişimlerin kendini göstermesini bekliyorum. Önemli noktalardan bir tanesi de bu girişimlerin kolay ve herkes tarafından uygulanabilir olması. Herkesin hayatına rahatça adapte edebileceği projelerin kolay parlayacağı kanısındayım.

Başvurularda jürinin dikkat edeceği en önemli noktalar neler? Katılımcılara nasıl önerilerde bulunursunuz?
Başvuruda bulunan projelerde jürinin işini kolaylaştıracak olan sonuçların objektif ve ölçülebilir olması olacaktır. Bu yarışmaya katılan projeler arasında seçim yapmak durumunda olan jürinin daha adil bir şekilde oylama yapmasını sağlayacaktır. Bu noktada şunu belirtmek gerekir ki değerlendirme sürecini zaten adil yaptık ancak değerlendirmenin tüm katılımcılar tarafından da algılanması önemli. Öte yandan insana dokunan projeler, duygusal bağ kurabildiklerimiz ve kolay uygulanabilir olanların öne çıkması daha olası diye düşünüyorum.

Toplum arasında konu sağlık olduğunda doğru bilinen pek çok yanlış mevcut. Karşılaştığınız ve en mühim gördüklerinizden bir tanesini paylaşabilir misiniz?
Bu konuda en sık duyduğum yanlış inanış “kansere bıçak vurulmaz!” söylemi. Bir kanser nedeni ile ameliyat olacak birini duyduğunda halen pek çok kişi ameliyat olmasının kendisi açısından daha kötü sonuçlara varabileceğini ve kanseri yayabileceğini düşünüyor. Oysa bilimsel veriler net olarak gösteriyor ki kanser türlerinin pek çoğunda cerrahi sağ kalım için tedavinin en önemli aşamalarından biri. Cerrahi ne kadar geniş olursa kanserin kontrolü o kadar daha iyi.

Sizce Golden Pulse Awards neden önemli? Katılımcılar neden bu yarışmaya ve bu kategoriye başvurmalılar?
Golden Pulse Awards’nin sağlıklı ve kaliteli yaşam konusunda tatlı bir rekabet oluşturacağı kanaatindeyim. Bu rekabet hem ulusal hem de uluslararası eksende bize yeni ufuklar açabilir. Yeni projeler kendini duyurabilir. Bu hem bireysel sağlık hem de toplumsal sağlık ve yaşam açısından bir kazanım olacaktır.